Громадський бюджет участі

 Громадський бюджет участі

 

Загалом, механізм громадського бюджету запроваджується в Україні нещодавно і без законодавчого закріплення. Проте вже зараз напрацьована практика, яка може бути застосована органами місцевого самоврядування для запровадження громадських бюджетів участі у своїх містах. Зокрема, у більшості міст, які запровадили громадські бюджети, визначені детальні процедури ініціювання, розгляду, голосування та виконання громадського бюджету.

 

ЗАВАНТАЖИТИ ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ

 

public budget

 

 

Правове середовище для громадських бюджетів участі було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст 2018".

 

У всіх 24 обласних центрах ухвалені рішення, які запроваджують громадський бюджет. В серпні 2018 року і Херсонська міська рада спромоглася запровадити громадський бюджет у власному місті.

 

Якість регулювання громадського бюджету - 85%.

 

Partisapatory budget index

 

В більшості міст визначені хороші процедури і стандарти, регулювання відбувається на належному рівні, потребує удосконалення лише порядок звітування після виконання проектів.

 

Важливо вказати, що більшістю міст встановило легку процедуру підтримки мешканцями проекту під час ініціювання, визначивши необхідну кількість на рівні 15 підписів. В той же час цю процедуру штучно ускладнили надмірною вимогою в зборі підписів такі міста, як: Одеса (200 підписів) та Запоріжжя (200 підписів - для малих, 300 - для великих проектів).

 

Також позитивом є те, що в положенні 16 міст встановлено, що до складу номінаційної комісії залучається громадськість у кількості 1/3 від загального складу, цю практику ми рекомендуємо поширити і в інших містах.

 

Похвальним, на думку експертів є також встановлення двох способів голосування (електронне та особисте голосування), а також період голосування визначити не меншим ніж 14 календарних днів.

 

Більшість міст не обмежує сферу спрямування коштів під час фінансування проектів громадського бюджету, що є позитивним явищем. На жаль практика обмеження сфер бюджету участі залишається в таких містах як: Вінниця, Луцьк, Житомир, Запоріжжя, Тернопіль.

 

Загалом, механізм громадського бюджету запроваджено в Україні нещодавно та набуває високої популярності. Хорошою тенденцією є те, що міста кожен рік покращують положення про громадський бюджет. Вже зараз напрацьована позитивна практика у впровадженні громадського бюджету і цей досвід ми рекомендуємо запозичувати у таких міст, як: Київ, Рівне, Черкаси, Чернігів.

 

Еталон якості

  • Сума коштів, передбачено у положенні про громадський бюджету: більше 3 000 000 грн. або 1% від бюджету
  • Кількість підписів громадян для підтримки проекту на фінансування з громадського бюджету: рівно або менше 15 підписів
  • Можливість подати проектну пропозицію письмово та електронно
  • До складу номінаційного комітету з відбору проектів входять: представники громадських об’єднань, депутати міської ради та посадові особи міської ради
  • Визначено не менше двох способів голосування за проекти: друкований та електронний
  • Строк голосування за проекти: Рівно або більше 14 календарних днів
  • Встановлено максимальну суму коштів для фінансування одного проекту
  • Не визначено вичерпний перелік сфер видатків, які можуть бути профінансовані через громадський бюджет
  • Визначено строк звітування за результатами виконання проекту
  • Визначено способи інформування територіальної громади про можливості громадського бюджету