Звітування мерів та депутатів

Звітування міського голови та депутатів

 

Депутати місцевої ради повинні проводити звітування про свою діяльність перед громадянами на відкритих зустрічах, розробляти звіти та публікувати їх на офіційному веб-сайті органу влади, місцевих ЗМІ

 

Міський голова повинен проводити відкриті зустрічі з громадянами, на яких звітувати про свою діяльність.

 

Правова підстава: міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами – ч.7 ст.42 ЗУ «Місцеве самоврядування в Україні»

 

Депутат місцевої ради не рідше одного разу на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу – ч.1 ст.16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»

 

Як користуватись:

 

Вимагати від міського голови – щорічно проводити публічне звітування перед громадянами на відкритих зустрічах.

 

Вимагати від депутатів – системно проводити зустрічі з громадянами та звітувати про свою роботу (подані та прийняті рішення, хід їх виконання; про активність у обговоренні та підтримці проектів рішень; про проведені зустрічі з виборцями; про надіслані депутатські запити та звернення; про використання коштів з депутатського фонду тощо).

 

Завантажити типове положення про порядок звітування міського голови та депутатів

 

 

Правове середовище для звітування міських голів та депутатів було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст 2018".

 

Процедуру звітування міського голови та депутатів встановлено в 20 з 24 міст.

 

Загальна якість врегулювання процедур звітування складає - 61%.

 

 report index

Детальна процедура звітування міського голови та депутатів врегульована в таких містах, як: Львів, Краматорськ, Чернівці, Івано-Франківськ, Миколаїв, Суми, Ужгород, Хмельницький, (порядок міст визначено у відповідно з зменшенням балів).

 

Частково процес звітування врегульовано в таких містах, як: Київ, Луцьк, Тернопіль, Кропивницький, Одеса, Рівне, Чернігів, Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Полтава, Сєвєродонецьк.

 

Не врегульовано процес звітування в таких містах, як: Дніпро, Харків, Херсон, Черкаси.

 

Можна сказати, що в абсолютній більшості міст – 20 з 24 – не встановлено чітких термінів звітування міського голови і в 12 з 24 не встановлено чітких термінів звітування депутатів. У багатьох містах не встановлено вимоги щодо структури, предмету звіту та способу звітування, наприклад Черкаси, Харків, Сєвєродонецьк. Майже всі міста визначають, що міський голова чи депутати звітують “про свою роботу”. Ми рекомендуємо конкретизувати і зазначити, наприклад, що у звіті обов’язково повинна бути інформація про проблеми, вирішенням яких займався депутат, його присутність на пленарних засіданнях та засіданням постійних комісій, інформація про роботу з виборцями, виконання передвиборчої програми тощо.

 

Ряд міст мають норму про розміщення звітів на сайті міської ради, проте самих звітів не виявлено.

 

Варто відзначити й позитивні приклади щодо звітування голів громад та депутатів міських рад. Мова йде про такі міста як Краматорськ, Львів та Чернівці, Івано-Франківськ. В цих містах врегульовано питання звітування депутатів ради та міського голови. Встановлена норма про завчасне інформування громадян про час і місце проведення звітування, визначено спосіб та предмет звітування. Звіти також оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради. У місті Чернівці прийнято окреме Положення про звітування чернівецького міського голови, постійних комісій міської ради та депутатів міської ради, у якому чітко зазначено спосіб, форму, предмет звітування, врегульовано питання оприлюднення оголошення про звітування та самих звітів.

 

Еталон якості

  • Міська рада приняла локальний акт про звітування міського голови та депутатів міських рад
  • Встановлено чіткі терміни проведення звітування
  • Спосіб звітування є публічний захід перед територіальною громадою, депутатами міської ради, журналістами
  • Оголошення оприлюднюється на офіційному веб-сайті міської ради, у якому зазначається: час, місце, термін проведення звітування
  • Предмет звітування міського голови:

про виконання передвиборної програми;

досягнуті результати;

виконання бюджету

  • Предмет звітування депутата міської ради:

Проблеми, вирішення яких займався депутат;

Присутність на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій;

про роботу депутата з виборцями

  • Звіт міського голови та депутатів міської рад оприлюднюється на офіційному веб-сайті міської ради