Звітування мерів та депутатів

Депутати місцевої ради повинні проводити звітування про свою діяльність перед громадянами на відкритих зустрічах, розробляти звіти та публікувати їх на офіційному веб-сайті органу влади, місцевих ЗМІ

 

Міський голова повинен проводити відкриті зустрічі з громадянами, на яких звітувати про свою діяльність.

 

Правова підстава: міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами – ч.7 ст.42 ЗУ «Місцеве самоврядування в Україні»

 

Депутат місцевої ради не рідше одного разу на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу – ч.1 ст.16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»

 

Як користуватись:

 

Вимагати від міського голови – щорічно проводити публічне звітування перед громадянами на відкритих зустрічах.

 

Вимагати від депутатів – системно проводити зустрічі з громадянами та звітувати про свою роботу (подані та прийняті рішення, хід їх виконання; про активність у обговоренні та підтримці проектів рішень; про проведені зустрічі з виборцями; про надіслані депутатські запити та звернення; про використання коштів з депутатського фонду тощо).

 

Правове середовище для звітування міських голів та депутатів було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст".

 

В абсолютній більшості міст – 39 з 42 – не встановлено чітких термінів звітування міського голови і депутатів. У 35 містах не врегульовано питання щодо порядку оприлюднення звітів. У більшості міст не встановлено вимоги щодо структури, предмету звіту та способу звітування.

З іншого боку, є позитивні приклади щодо звітування голів громад та депутатів міських рад. Як зразок – кращі практики в Краматорську, Чернівцях, Івано-Франківську, зокрема Статутом територіальної громади міста Краматорськ врегульовано питання звітування депутатів ради та міського голови. Встановлена норма про оприлюднення повідомлення про проведення звітування, визначено спосіб та предмет звітування. Звіти також оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради. У місті Чернівці прийнято окреме Положення про звітування чернівецького міського голови, постійних комісій міської ради та депутатів міської ради, у якому чітко зазначено спосіб, форму, предмет звітування, врегульовано питання оприлюднення оголошення про звітування та самих звітів.

 

uncpd instrument 08