Електронні петиції

Електронна петиція - це звернення громадян до органів державної влади та місцевих рад з вимогою розглянути важливе питання чи вирішити проблему.

 

Розгляд електронної петиції може бути ініційований громадянами шляхом збору підписів на офіційному веб-сайті органу влади або на веб-сайті громадського об’єднання. Електронна петиція розглядається у випадку, якщо було зібрано встановлену кількість підписів.

 

Зауважте! Вимоги до кількості підписів, які необхідно зібрати на підтримку електронної петиції та строк збору підписів визначається у статуті територіальної громади.

 

Правова підстава: громадяни можуть звертатися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу – стаття 231 ЗУ «Про звернення громадян».

 

Як користуватися: кожен громадянин може створити електронну петиції та розпочати процес збору підписів – для цього достатньо у відповідному розділі на веб-сайті органу влади описати суть звернення (проблеми, яку потрібно розглянути), зазначити свої ПІБ та адресу електронної пошти.

 

Ініціюйте збір підписів під електронними петиціями з будь-яких важливих для громади питань.

 

Пам’ятайте! Електронна петиція, яка набрала встановлену кількість підписів, підлягає обов’язковому розгляду органом влади, зокрема виноситься на розгляд сесії місцевої ради у першочерговому порядку.

 

Завантажити типове положення для запровадення е-петиції в місті.

 

 

Правове середовище для електроних петицій було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст 2018".

 

Процедура врегульована в усіх обласних центрах. Більшість міст достатньо якісно врегулювали питання ініціювання та розгляду електронних петицій на рівні локальних нормативно-правових актів.

 

e petition index

Лише 14 міст з 24 встановило норми, які були рекомендовані попередньою редакцією Закону України «Про звернення громадян», а саме:

 • від 100 тисяч до 500 тисяч жителів - не більше ніж 250 підписів;
 • від 500 тисяч до 1 мільйона жителів - не більше ніж 500 підписів;
 • понад 1 мільйон жителів - не більше ніж 1000 підписів.

Надмірні вимоги до підтримки петицій визначено у Києві (10 000 підписів), Харкові (5 000 підписів) та Миколаєві (1000 підписів).

 

Еталон якості

 • Міська рада прийняла локальний акт (положення про електронні петиції)
 • Визначено кількість підписів для підтримки електронної петиції: Статутом територіальної громади і/або положенням про електронні петиції
 • Кількість підписів для підтримки електронної петиції:

Від 100 000 до 500 000 жителів - не більше ніж 250 підписів;

від 500 000 до 1 000 000 жителів - не більше ніж 500 підписів;

понад 1 000 000 жителів - не більше ніж 1000 підписів.

 • Термін збору підписів для підтримки електронної петиції: рівно або більше 14 днів
 • Електронна петиція розглядається до 10 робочих днів або на черговому засіданні виконавчого комітату, на черговій сесії міської ради
 • На офіційному веб-сайті міської ради оприлюднено інформацію про електронні петиції
 • Електронна петиція розглядається на черговому засіданні виконавчого комітету або міської ради
 • Результат розгляду петиціє є рішення міської ради чи виконавчого комітету про підтримку або відхилення електронної петиції