Електронні петиції

Електронна петиція - це звернення громадян до органів державної влади та місцевих рад з вимогою розглянути важливе питання чи вирішити проблему.

 

Розгляд електронної петиції може бути ініційований громадянами шляхом збору підписів на офіційному веб-сайті органу влади або на веб-сайті громадського об’єднання. Електронна петиція розглядається у випадку, якщо було зібрано встановлену кількість підписів.

 

Зауважте! Вимоги до кількості підписів, які необхідно зібрати на підтримку електронної петиції та строк збору підписів визначається у статуті територіальної громади.

 

Правова підстава: громадяни можуть звертатися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу – стаття 231 ЗУ «Про звернення громадян».

 

Як користуватися: кожен громадянин може створити електронну петиції та розпочати процес збору підписів – для цього достатньо у відповідному розділі на веб-сайті органу влади описати суть звернення (проблеми, яку потрібно розглянути), зазначити свої ПІБ та адресу електронної пошти.

 

Ініціюйте збір підписів під електронними петиціями з будь-яких важливих для громади питань.

 

Пам’ятайте! Електронна петиція, яка набрала встановлену кількість підписів, підлягає обов’язковому розгляду органом влади, зокрема виноситься на розгляд сесії місцевої ради у першочерговому порядку.

 

Зауважимо, що механізм електронних петицій нещодавно був уведений у законодавстві.

 

Правове середовище для електроних петицій було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст".

 

Більшість міст достатньо якісно врегулювали питання ініціювання та розгляду електронних петицій на рівні локальних нормативно-правових актів. Зокрема, у 19 містах для розгляду електронних петицій необхідно менше ніж 250 підписів на підтримку петицій. Надмірні вимоги до підтримки петицій визначено у Києві (10 тис. громадян), Харкові (5 тис. громадян), Львові, Одесі та Миколаєві (1 тис. громадян), Дніпрі (900 громадян).

Проте проблемним питанням є норми щодо розгляду електронних петицій, які, відповідно до Закону, повинні розглядатися на сесії місцевої ради протягом 10 робочих днів. Натомість тільки у 24 містах передбачено розгляд електронних петицій на засіданнях ради. Проте терміну розгляду таких електронних петицій не встановлено. У інших містах немає чітких норм щодо розгляду електронних петицій, які набрали достатню кількість голосів.

 

uncpd instrument 02