Громадські слухання

Громадські слухання - це колективні зустрічі громадян з представниками місцевої влади, на яких обговорюються та ухвалюються пропозиції щодо вирішення актуальних проблем міста.

 

Такі пропозиції надсилаються до місцевої влади і підлягають обов’язковому розгляду!

 

Правова підстава: громадяни мають право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами та посадовими особами місцевої ради, під час яких громадяни їх заслуховують та подають власні пропозиції до вирішення проблем міста – ст.13 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

Пам’ятайте! Місцева рада визначає детальний порядок проведення громадських слухань у статуті територіальної громади.

 

Як користуватися: у випадку виникнення будь-яких проблем на території міста кварталу/вулиці, за вирішення яких відповідає місцева влада, вам необхідно колективно з членами територіальної громади ініціювати проведення громадських слухань.

 

За результатами громадських слухань надіслати до місцевої влади колективну резолюцію з пропозиціями щодо вирішення проблеми. 

 

БУКЛЕТ "Як провести громадські слухання?"

 

Правове середовище для місцевих ініціатив було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст".

 

 

Найбільші проблеми правового регулювання механізму громадських слухань:

- ускладнена процедура ініціювання проведення громадських слухань (додаткові вимоги з поданням повідомлення про проведення громадських слухань, залежність ініціативи від позиції міського голови);

- установлена висока кількість підписів на підтримку ініціативи (36 міст з 41 вимагають від 300 до 9 000 підписів на підтримку ініціативи проведення громадських слухань);

- відсутність вичерпного переліку підстав для відмови в реєстрації повідомлення про проведення громадських слухань (34 міст не мають чіткого переліку);

- головування на громадських слуханнях представника ОМС (у 23 містах головує представник ОМС, або процедура обрання головуючого не визначена);

- у 18 містах не окреслено порядку розгляду резолюцій громадських слухань місцевою радою, що надає можливість міській раді залишити пропозиції громадськості без розгляду.

Кращі практики організації проведення громадських слухань запроваджено у містах Ужгород, Івано-Франківськ та Чернівці. Зокрема, для того, щоб ініціювати проведення громадських слухань у місті Ужгород, на підтримку ініціативи достатньо зібрати підписи 30 членів громади, у Чернівцях – 50 підписів членів громади, у Івано-Франківську – 75 підписів. У нормативних актах названих міст також визначені детальні процедури ініціювання, організації, проведення громадських слухань, а також правові наслідки громадських слухань.

 

uncpd instrument 01