Місцеві ініціативи

Місцева ініціатива - це можливість жителям міста самостійно підготувати проект рішення, який обов’язково розглядається на сесії місцевої ради.

 

Правова підстава: громадяни мають право винести на розгляд місцевої ради будь-яке питання, яке належить до компетенції ради – ст.9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Вимоги до підготовки проекту рішення визначено у регламенті місцевої ради.

 

Пам’ятайте! Місцева рада визначає детальний порядок внесення місцевої ініціативи своїм окремим рішенням або у статуті територіальної громади.

 

Як користуватися: інструмент місцевих ініціатив надає вам можливість бути депутатами місцевої ради «без значка» – готувати та подавати на розгляд ради будь-які проекти рішення.

 

Проекти рішення можуть бути підготовлені з будь-яких питань, які належать до компетенції місцевої ради.

 

Буклет "Як подати проект рішення шляхом місцевої ініціативи"?

 

Правове середовище для місцевих ініціатив було проаналізовано в рамках дослідження "Індекс демократичності міст".

 

Стандартом належного врядування є безумовний розгляд на черговому засіданні місцевою радою проекту рішення, внесеного громадянами за власною ініціативою та підтриманого визначеною радою кількістю осіб.

 

У результаті дослідження було встановлено, що із 48 міст тільки 40 задекларували право громади на подання місцевої ініціативи у локальних правових актах. Натомість лише в 11 містах визначено детальні процедури щодо ініціювання, внесення та розгляду місцевих ініціатив. У 6 містах кількість підписів членів територіальної громади, яку потрібно зібрати на підтримку ініціативи, не перевищує 75 осіб – міста Житомир, Ужгород, Бердянськ, Черкаси, Чернівці та Миколаїв. Позитивним прикладом є те, що у 10 містах надають допомогу у оформленні проектів рішень. У 34 містах проект рішення безумовно скеровується на розгляд сесії ради, а у 20 з них розглядають ініціативу на черговому засіданні.

 

Значна частина міст застосовує процедури суміжних інструментів участі громадян - загальні зборів за місцем проживання та місцевих ініціатив. Зокрема, така процедура застосовується на стадії формування ініціативної групи або на стадії прийняття проекту рішення, який підлягає внесенню на розгляд місцевої ради. Таким чином, у місті Луцьк, щоб ініціювати розгляд питань у міській раді, члени територіальної громади створюють ініціативну групу у складі не менше трьох жителів міста. Ініціативна група проводить збори громадян з питань місцевої ініціативи. На зборах обов‘язкова присутність не менше 15 громадян – членів територіальної громади міста. В місті Суми місцева ініціативу вносять до ради ініціативною групою, утвореною на установчих зборах ініціативної групи, у складі не менше 22 осіб. Такі вимоги значно ускладнюють процедуру внесення місцевих ініціатив на розгляд ради.

 

У деяких містах встановили вимоги щодо кількості підписів для внесення місцевої ініціативи, які унеможливлюють ці внесення. Зокрема, міста Мукачево, Калуш, Кіровоград застосовують формулу, за якою не менше 10% мешканців міста повинні підтримати місцеву ініціативу. Частина міст визначила таку кількість необхідних підписів на підтримку місцевої ініціативи – у Львові - не менше 10 тисяч осіб; у Дрогобичі – 1 тис. осіб; у Києві – 1 тис. осіб.   

 

У 20 містах передбачено, що розгляд проектів рішень від громадян відбувається на черговому засіданні місцевої ради. У решти міст або не визначені, або встановлені неприйнятні умови. Так, у місті Кременчук проекти рішень, внесені за ініціативою не менш як 5000 громадян міста, підлягають невідкладному розгляду. Інші ініціативи розглядаються без визначених часових меж.

 

uncpd instrument 09