Як зареєструвати громадську організацію?

Реєстрація громадської організації процес нескладний, але потребує певної уважності та відповідальності з боку громадських активістів. Він складається з усього 5 простих кроків, про які йде мова у цій статті. Також радимо переглянути вебінар "Як зареєструвати громадську організацію?".

1) Підготувати Статут організації;

2) Провести установчі збори засновників;

3) Підготувати пакет документів;

4) Подати документи;

5) Отримати відповідь.

 

Крок 1.  Підготувати Статут організації

Статут - це основний документ, який визначає, як живе ваша громадська організація. Які в ній правила, хто керує організацією, і що відбувається з майном організацій. Законодавство України має ряд вимог до статутів громадських організацій, які прописані в статті 11 Закону України "Про громадські об'єднання" та ст.133.4 Податкового кодексу України. У рамках проекту USAID "Громадяни в дії" був розроблений типовий статут, який затверджений Міністерством юстиції. Завантажити типовий статут можна за лінком, або в розділі "Типові документи" внизу сторінки.

Якщо ви створюєте молодіжну чи дитячу організацію, то статут повинен також відповідати вимогам Закону України "Про молодіжні  та дитячі громадські організації".

УВАГА! В рамках проекту USAID "Громадяни в дії" працює безкоштовна "гаряча" лінія, яка надає консультації з питань реєстрації громадських організацій. В тому числі щодо підготовки статуту вашої організації. Більше інформації за лінком.

 

Крок 2.  Провести установчі збори засновників

Для створення нового громадського об'єднання повинно бути мінімум 2 засновники.

Для громадської організації це фізичні особи,  громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років.

На установчих зборах необхідно визначити та з урахуванням вимог визначених ст. 9 Закону України “Про громадські об'єднання” зафіксувати у протоколі:

-  Дату та місце проведення установчих зборів;

-  Осіб, які брали участь в установчих зборах;

-  Мету (цілі) діяльності;

-  Назву (можна перевірити за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch та http://rgo.informjust.ua/).
Назва має бути викладена державною мовою;

-  Організаційно-правову форму;

-  Керівника, органи управління;

-  Відповідальну за реєстрацію особу;

 - Затвердити Статут.

 

Крок 3. Підготувати пакет документів

Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” пакет документів для реєстрації складається з:

- заяви про державну реєстрацію;

- протоколу установчих зборів засновників та реєстру осіб, які брали участь у таких зборах (у додатку разом з протоколом) (пронумерований, прошитий та підписаний головуючим і секретарем зборів);

- відомостей про керівні органи і уповноважену особу для здійснення реєстраційних дії;

- статуту (пронумерований, прошитий та підписаний засновниками).


Зразки документів можна скачати нижче.


Усі документи подаються в 1 екземплярі і завірення у нотаріуса не потребують (крім випадку надсилання документів поштовим відправленням).

Документи потрібно подати до державного реєстратора протягом 60 днів після проведення установчих зборів.


Вимоги до оформлення документів визначені статтею 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”.

 

Крок 4. Подати документи 

Строк розгляду документів та реєстрація громадської організації здійснюється протягом 3 робочих днів, безкоштовно. Строк може бути продовжено реєстратором до 15 днів.

Документи можна подати особисто або поштою (в такому разі необхідне нотаріальне посвідчення підпису на заяві) до:

- територіальних органів Міністерства юстиції України (Відділи державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань в областях);

-  місцевого центру надання адміністративних послуг.Крок 5. Отримати відповідь

Після подачі документів на реєстрацію державний реєстратор має видати опис наданих документів, на якому зазначається код доступу до результатів розгляду справи. За цим кодом ви зможете знайти відскановані ваші установчі документи (статуту), виписку про державну реєстрацію вас як юридичної особи та скачати їх за допомогою онлайн сервісів Міністерства юстиції:

https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch

https://online.minjust.gov.ua/edr-search/

kod

Свідоцтво про реєстрацію та статут не видаються. 

Однак статут має бути відсканований та прикріплений до вашої справи в Єдиному державному реєстрі, тому рекомендую проконтролювати цей момент.


ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Окремо необхідно подати податкову (Державну податкову службу)  заяву на  включення до Реєстру неприбуткових установ.

 

Вам необхідно протягом 10 днів з дня державної реєстрації звернутися до податкової інспекції за адресою місцезнаходження організації та подати заяву за формою 1-РН з додатком 1.

Якщо ваш статут був відсканований та прикріплений до бази ЄДР, вам нічого більше додавати не потрібно.

Якщо ні, то необхідно буде також  разом із заявою подати копію статуту організації, завірену печаткою (за наявності).

Відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, вашу заяву податкова має розглянути  протягом 3 календарних днів та прийняти рішення про включення  неприбуткової організації до Реєстру.

Типові документи:

Типовий статут громадської організації

Заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (БЛАНК)

Заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (ЗРАЗОК)

Відомості про керівні органи (ЗРАЗОК)

Протокол установчих зборів засновників громадського об'єднання (ЗРАЗОК)

 

 

Зверніть увагу!

з 11 липня 2021 року ОБОВ'ЯЗКОВЕ подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) та структури власності як при первинній реєстрації громадського об'єднання так і для тих ГО, що були зареєстровані раніше

 

Деталі за посиланням https://cutt.ly/MT3DfQa

 

ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ

reagisration of civic


Законодавство

Закон України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI (у редакції від 01.01.2016 року)

Закон Українивід 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»